Nález dutinových křemenů na Přibyslavsku

Autor: Vojtěch Novosad
Publikováno: 23.11.2018 10:17
Naposledy upraveno: 23.11.2018 10:17

Vysočina je známá svými výchozy pegmatitů na polích, kam po orbě jezdí spousta "šutráků" zkoušet štěstí. Jednou mě ale kamarád sdělil, že se mu něco objevilo v příjezdové cestě k baráku, který se nachází uprostřed jedné obce na Přibyslavsku.

Prý je to takové špičaté a hladké. Abych se tam prý stavil a řekl mu, co to je. Tak jsem tedy následující sobotu vyrazil. To, co jsem tam uviděl, byl sen. Vyndal z kraje cesty kusy křemenné žíly s krásnými krystaly křišťálu. Udělali jsme tam ten den sondy, a zjistili jsme, že je to křemenná žíla na ploše cca 10 m2. Místy se rozevírala do dutin s krystaly a byla v hloubce od 10 do 70 cm.


Výchoz žíly byl hned pod povrchem

Domluvili jsme se, že tam přijedu další víkend s "hrabátkama" a někde to otevřeme pořádně. Jak dohodli, tak provedli. V horní části cesty (v dolní si po večerech hrabal sám) jsme začali kopat. Šli jsme po žíle a narazili na dutinu v hloubce od 50 do 70 cm. Ta byla zborcená a vyplněna jílem, ve kterém se nacházely samostatné krystaly i části dutiny. Našly se opravdu pěkné kousky.


Vykukující krystaly křemene

Pak u mě nastaly dlouhodobější zdravotní problémy a tak byl se šutrama na nějaký čas klid. Po uzdravení jsem navštívil pár lokalit, ale pořád mě to nějak táhlo se ještě znovu podívat ke kámošovi. Tak jsem jednoho dne za ním vyrazil. Řekl mi, že to už bude asi vybrané, ale ať prý klidně zkusím štěstí. Ze začátku jsem opravdu nic kloudného nenašel. Chtěl jsem to zabalit, když to kamarád nevydržel a přišel se za mnou podívat, jak se daří. Zeptal jsem se ho na dolní část cesty, kterou přehrabával sám. Prý vybíral jen větší kusy, a že to tam zkusí se mnou. Hned při prvním kopnutí jsem narazil na neporušenou žílu otevřenou do dutiny, v hloubce 20 až 30 cm. Znovu se objevily krásné krystaly křišťálu a křemene. Z téhle návštěvy jsem si odvezl zeleninovou přepravku kamenů. Stejné množství zůstalo i kamarádovi. Myslím si, že se tam ještě někdy vrátím, protože se tam bude kopat sklípek a půjde se do hloubky. Snad tedy ještě nějaké nálezy budou.


Nalezené křemeny z druhého kopání

PS: Omlouvám se za neupřesnění místa nálezu, ale jedná se o soukromý pozemek u baráku a dal jsem kamarádovi slib o nezveřejnění obce, tak nemohu jinak.

Další Vojtovy fotky z kopání a nalezené křemeny najdete v jeho albu na Rajčeti.

Komentáře

Roman Gramblička said:

25.08.2014 08:39:16

No to mě podrž! Tak to je fakt štěstí. Taky bych nebyl proti, mít na zahrádce něco podobného ;-)

Havlíček J. said:

29.08.2014 14:12:52

Dobrý den, můžete mne prosím kontaktovat ohledně dokumentace nálezu. Děkuji J. Havlíček

Mixl Antonín said:

23.09.2014 09:42:10

Je to fantastické, ale takové štěstí se stane jednou za život, je to velká náhoda, jak s místem, tak s tím, že to místo vlastnil Váš kamarád, ale je to moc pěkné. Mějte se hezky (trochu závidím), ale stále v něco takového doufám

Jitka said:

17.10.2014 07:02:07

No to je krása,asi bych u toho výskala radostí tak,že by mě dal někdo ze sousedů odvězt do blázince. To musel být pocit moc krásnej že? Přeji při kopání sklípku další poklady. Jitka