Články

...

Za nerosty Alp - recenze knihy

Petr Šindelář a Petr Rajlich dali dohromady čtivou i poučnou publikaci o minerálech Alp. V knize najdete plno fotografií i historii mnoha výprav do Alp za minerály. Pokud jezdíte do Alp, rozhodně si nenechte tuto publikaci ujít.

Číst dále...

...

Sbírka minerálů jako investice

Přemýšleli jste někdy o nákupu kamenů jako o investici? Většina z nás sběratelů má kameny jako koníčka a děláme to pro radost. Minerály však mohou být také velmi zajímavou investicí. Málokdo z nás si uvědomuje, jak obrovský majetek může sbírka představovat.

Číst dále...

...

Podvody při prodeji minerálů

Už odpradávna se dělají podvody a různá vylepšení při prodeji minerálů, teprve s rozmachem obchodu s minerály však začíná jít do tuhého. S podvody se setkáte na Aukru, v e-shopech i na burzách v masivním měřítku a bez zkušeností se jim těžko vyhnete.

Číst dále...

...

10 tipů na budování sbírky minerálů

Vybudovat sbírku minerálů je záležitost mnoha let a vyžaduje to řadu zkušeností. Pokud se nechcete učit vše za pochodu, přečtěte si našich 10 tipů na budování sbírky. Některá pravidla se vám možná budou zdát divná, ale po pár stovkách kusů ve sbírce je jistě pochopíte a oceníte.

Číst dále...

...

Fotografování minerálů na bílém pozadí

Člověk by očekával, že vytvořit bílé pozadí nemůže být přece problém? A ono ouha, zas tak jednoduché to není, zejména pokud nevíte jak na to! V tomto článku si detailně probereme využití světelného stanu, který je spolehlivým nástrojem k vytváření čistě bílého pozadí.

Číst dále...

...

Historie a modernizace Rockhound.cz

Na podzim 2014 bude mít rockhound.cz jubilejních deset let. Po takové době si web jistě zaslouží trochu pozornosti a po postupném vylepšování došlo na rozsáhlé předělání řady věcí. První z nich je design, přestože jistě objevíte řadu dalších novinek a časem budou přibývat další funkce.

Číst dále...

...

Proč nezabráníme plundrování tajením lokalit?

Lokalit prý ubývá, kamenů je málo a sběratelů čím dál víc. Nicméně v České republice i na Slovensku jsme na tom velice dobře, produktivních lokalit máme plno a s trochou píle lze najít krásné kameny světové kvality. Chce to jen trochu vlastní píle a vytrvalosti.

Číst dále...

...

Kamenolom Předklášteří - Dřínová

Známý a sběrateli hojně navštěvovaný lom se nachází na severním okraji obce Předklášteří a přibližně 2 km severozápadně od Tišnova. Lom je v provozu od roku 1904, původně se těžily vápence na vápno, v současnosti se těží nekvalitní vápence a metamorfity na drcené kamenivo.

Číst dále...

...

Určování minerálů v domácích podmínkách

Najdete krásné minerály, jenže pak nějak nevíte co to vlastně je. Pro tyto účely je samozřejmě k dispozici řada metod, od primitivních až po speciální analytiku. V tomto článku si probereme postupy, které můžete snadno použít sami i bez speciálních přístrojů či drahých analýz.

Číst dále...

...

Jak je to s těžbou zlata v ČR doopravdy?

Zlatá ložiska a možná těžba zlata jsou v ČR ožehavým tématem již téměř 20 let. Ekologická hnutí i politici nás pravidelně straší katastrofami a vymýšlí různé nesmysly. Tento článek má tedy za účel přivést věci na pravou míru a poněkud zkorigovat vylhané bludy, kterými nás zásobují aktivisté i neinformovaní novináři.

Číst dále...